להזמנות חייגו 054-4407410

איך לבחור גופי תאורה

איך לבחור גופי תאורה

אור הוא אחד האלמנטים החשובים ביותר בחיי האנושות. האור משפיע על בריאותם הנפשית והפיזית של בני האדם. מקומות חשוכים אשר אין בהם תאורה מספקת, עלולים לגרום לדכדוך, דיכאון וחוסר אנרגיה, לחלופין, מקומות בעלי תאורה רבה מדי עלולים לגרום לסנוור העיניים. לכן, ישנה חשיבות רבה ביצירת תאורה נעימה, מאוזנת ומתאימה לכל חללי הבית.

התאורה נחלקת לשני סוגים: תאורה טבעית ותאורה מלאכותית. במשך היום נעזרים בתאורה הטבעית של השמש שחודרת מבעד פתחי המבנה. בשעות הערב והלילה ובתקופות של מזג אויר סגרירי, נעזרים בתאורה מלאכותית.

נושא התאורה הינו בעל חשיבות רבה בתחום האדריכלות ועיצוב הפנים. כאשר מתכננים ומעצבים בית יש לדאוג לכך שפתחיו השונים יאפשרו לתאורה הטבעית להיכנס במיטבה, על מנת לנצל עד תום את אור השמש ובכך אף לחסוך בחשמל. מבנים אשר פונים צפונה ו/או ממוקמים בין בניינים יתקשו לקלוט את מירב אור השמש, ובהם יהיה צורך להשתמש יותר בתאורה המלאכותית, גם בשעות היום.

לכל סגנון עיצוב קיימים גופי תאורה שמתאימים לו. לדוגמא גוף תאורה בסגנון מודרני יהיה בעל קווים מינימליסטיים ועם מראה לא שגרתי. ניתן לזהות גוף תאורה בסגנון עתיק או כפרי לפי העיטורים והקישוטים המרובים שנראה בו. גוף תאורה בסגנון קלאסי יהיה יותר מאופק, פחות עיטורים ומראה הרבה יותר פשוט.

תאורה נועדה באופן כללי להאיר את האזור המתבקש ולהדגיש את יופיים של קימורי המבנה והרהיטים שבו. רצוי להימנע מתאורה בוהקת אשר עלולה לסנוור יתר על המידה. תאורה מסוג זה עלולה ליצור הרגשה של אי נוחות ועצבנות. על מנת ליצור אוירה נעימה ונינוחה, כדאי להוסיף גופי תאורה שיתאימו לפונקציות השונות ברחבי הבית. תאורה היקפית וממוקדת מוסיפה עניין ונותנת אווירה מיוחדת. לתאורת אווירה, יש לכוון את האלומה של האור כלפי מעלה או לכיוונו של הקיר. לתאורה שתתאים לקריאה נשתמש בגוף ממוקד לאזור המשמש לקריאה. לתאורה כללית נשתמש בגופים שמציפים את האור בכל החדר. לתאורה שמתאימה לעבודה, גופים בעלי כושר הצפה חזק וממוקד יותר.

על מנת ליצור תאורה מתאימה ונכונה במקומות השונים בבית, מומלץ לפעול כדלקמן:

המטבח 

מומלץ להשתמש בתאורת הצפה אשר תבטיח ראייה טובה, בזמן הבישול והשימוש בסכינים חדים. גופים שמתאימים הם מסוג 5T.

הסלון 

 רצוי להשתמש במגוון סוגי תאורה אשר ישמשו לפונקציות השונות. לתאורת אווירה נשתמש בפסי LED מוסתרים, גופים עם תאורת לד או גופים עם נורות ליבון שפונים לקיר או לתקרה. לתאורה כללית נשתמש בגוף שמציף את החדר עם נורות חסכוניות בצבע לבן חם, אשר יעניקו לתאורה בסלון תחושה של אור טבעי. לא כדאי להשתמש בנורות הלוגן היות והם מחממות מאוד את החלל.

חדר השינה 

מומלץ להשתמש בתאורה נעימה, אינטימית ועמומה המשרה אוירה של רומנטיקה. רצוי למקם או לתלות את התאורה על השידות ו/או על הקירות שבחדר השינה, ולא לתלות מעל המיטה מאחר והיא עלולה לסנוור את הדיירים, כאשר הם במצב שכיבה על המיטה. 

חדר הילדים  

התאורה המומלצת בחדרי ילדים, היא תאורה עם דימר. כאשר הילד מתעורר בשעות הלילה ניתן להדליק אור מאוד חלש כדי למנוע סנוור וחזרה מהירה של הילד לשנת הלילה.